- 11 stycznia 2020
- Comment: 0
- Fizjoterapia
Wielu pacjentów, idąc pierwszy raz do fizjoterapeuty, spodziewa się zastosowania gorących okładów, masażu i instrukcji, jak wykonać serię ćwiczeń. Wymagania te są uzasadnione w wielu przypadkach i większość terapeutów zgodzi się, że ćwiczenia są bardzo istotne dla przywrócenia stanu równowagi mięśniowej i są zwykle uzupełnieniem terapii manualnej.
W przychodni FitMedica w Warszawie nasi specjaliści pomogą Ci kompleksowo wrócić do zdrowia i formy.
W artykule dowiesz się:
Na czym polega terapia manulna?
Celem terapii manualnej jest rozpoznanie przyczyny powstania dysfunkcji i próba jej wyeliminowania. Fizjoterapeuta wykorzystuje w pracy następujące zabiegi: techniki mobilizacji tkanek miękkich, elementy masażu, techniki powięziowe, stretching (rozciąganie), mobilizacja stawów, manipulacja, oraz inne.
Terapia manualna ma na celu poprawę funkcjonowania naszego aparatu mięśniowo-więzadłowo-powięziowego. Dopiero wówczas wprowadzenie ćwiczeń indywidualnie dobranych do potrzeb każdego pacjenta, ma sens. Nasz aparat ruchu jest do tego przygotowany. Na początku ćwiczenia odbywają się pod czujnym okiem fizjoterapeuty, a potem pacjent może wykonywać je samodzielnie. W przychodni FitMedica w Warszawie przekazujemy naszym pacjentom szeroki zasób wiedzy na temat ich problemu zdrowotnego, tak żeby mogli aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.
Metody terapeutyczne stosowane w naszym Centrum:
- Osteopatia
- Terapia manualna wg Ackermanna
- Terapia manualna wg Cyriaxa
- Metoda Kaltenborg- Evjent
- Terapia wg McKenzi
- Terapia wg Mulligana
- Terapia wg Maintlanda
- Kinezjotaping
- Techniki powięziowe
- Igłoterapia sucha
- Masaż i rehabilitacja kręgosłupa
Za przebieg terapii odpowiedzialni są specjaliści. W przychodni FitMedica Warszawa zatrudniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, która czuwa nad bezpieczeństwem pacjentów w trakcie leczenia. Nasz zespół tworzą doświadczeni fizjoterapeuci, którzy stosują nowoczesne metody rehabilitacji w chorobach narządu ruchu.
Zalety terapii manualnej
Ta technika terapeutyczna ma wiele korzyści. Przede wszystkim dociera do źródła choroby, co znacznie skraca czas leczenia. Przyczynia się do zwiększenia sprawności ruchowej i zmniejszenia lub wyeliminowania dolegliwości ze strony tkanek miękkich. Pozwala na uniknięcie długotrwałej farmakoterapii i jej ewentualnych skutków ubocznych. Może być stosowana w domu przez pacjenta po ustaleniu właściwego programu ćwiczeń przez personel medyczny. Zapewnia szybszy powrót do normalnej aktywności i pracy.
Terapia manualna ma zastosowanie w wielu schorzeniach narządu ruchu:
- w stanach pourazowych stawów i kręgosłupa,
- w stanach pooperacyjnych,
- ograniczeniach ruchomości stawów,
- stanach przeciążeniowych,
- dyskopatiach kręgosłupa – również w ostrym stanie bólowym,
- kręczu szyi,
- jako przygotowanie do zabiegów operacyjnych,
- bólach i zawrotach głowy,
- bólach w klatce piersiowej i trudnościach w oddychaniu,
- i innych dysfunkcjach.
Wskazaniami do zastosowania tej terapii są także: bóle kręgosłupa, nerwobóle, drętwienie kończyn, zaburzenia snu, przemęczenie, migreny, wady postawy, paluch koślawy, zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, uszkodzenie łękotek, stany napięcia mięśni, po rekonstrukcjach wiązadła krzyżowego przedniego i tylnego, z ograniczeniem ruchomości po urazach, zwichnięciach, czy złamaniach.
Przeciwwskazania do terapii manualnej:
- świeże złamania,
- otwarte rany,
- rozległe urazy skóry,
- ostre stany zapalne,
- czynne procesy nowotworowe i gruźlicze,
- zapalenie stawów,
- niewydolność krążenia mózgowego,
- i inne.
Pierwsza terapia
Dokładamy wszelkich starań, aby czas oczekiwania na konsultację był na tyle krótki, jak jest to możliwe. Terapię rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu, który ma na celu rozpoznanie dolegliwości. Podczas badania terapeuta próbuje odnaleźć przyczynę problemu – źródło bólu lub występującej dysfunkcji. Czasem okazuje się, że nie jest ono powiązane z miejscem, w którym pacjent odczuwa najwięcej dolegliwości bólowych. Stąd tak ważne w leczeniu jest postawienie właściwej diagnozy.
Wymaga to niekiedy zasięgnięcia konsultacji lekarskiej u ortopedy lub lekarza sportowego. Dalsze postępowanie uzależnione jest od przyczyny złego samopoczucia pacjenta. Odpowiednio przeprowadzona terapia manualna pozwala na szybki powrót do zdrowia oraz zapobiega nawrotom dolegliwości.
Przychodnia FitMedica mieści się w Warszawie – zachęcamy do kontaktu i konsultacji lekarskich wszystkich zainteresowanych. Gwarantujemy leczenie i diagnostykę przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. O naszej skuteczności świadczy doświadczenie konsultantów z wielu dziedzin medycyny. Podchodzimy indywidualnie do problemu każdego pacjenta i staramy się zapewnić jak najdogodniejsze warunki rehabilitacji w Warszawie.
Dowiedz się więcej:
Rehabilitacja dzieci w Warszawie – co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci są bardzo często spotykane. Płaskostopie, odstające łopatki, niesymetryczne ustawienie barków, okrągłe…
Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego
Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować ból głowy za…
Masaż i rehabilitacja kręgosłupa Warszawa
Według badań bóle kręgosłupa dotyczą nawet 80% dorosłych osób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że są drugim co…