- 2 lutego 2020
- Comment: 0
- Kardiologia
Prowadzona przez FitMedica poradnia kardiologiczna w Warszawie gwarantuje profesjonalną diagnostykę i pomoc w leczeniu chorób serca i układu naczyniowego. Nasi lekarze to wykwalifikowani specjaliści, mający wiedzę, umiejętności i niezbędne doświadczenie, dzięki którym są w stanie zapewnić Państwu usługi medyczne na wysokim poziomie.
Z poradni kardiologicznej korzystają zarówno osoby zdrowe w ramach okresowych badań profilaktycznych, np. sportowcy, jak i pacjenci, którzy borykają się z różnymi dolegliwościami w zakresie układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej należą do nich podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, spadek wydolności fizycznej, kołatanie serca, zasłabnięcia lub utraty przytomności.
W artykule dowiesz się:
Czym zajmuje się specjalista kardiolog?
Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia. Wyróżniamy:
– kardiologię nieinwazyjną, która obejmuje postępowanie diagnostyczne nie wymagające ingerencji zabiegowej oraz terapię farmakologiczną chorób serca i naczyń,
– kardiologię inwazyjną (interwencyjną), która wymaga zastosowania procedur zabiegowych, np. przez wprowadzenie cewnika naczyniowego podczas koronografii lub podczas implantacji stymulatora serca.
Kardiolog przeprowadza oraz interpretuje badania dodatkowe takie jak EKG, echo serca, Holter. Te badania można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, w poradni kardiologicznej. Kardiolog inwazyjny zajmuje się również leczeniem zabiegowym choroby wieńcowej i zaburzeń rytmu serca. Takie procedury są zarezerwowane dla lecznictwa szpitalnego. W przypadku rozpoznania choroby serca lub naczyń kardiolog ordynuje leczenie oraz nadzoruje proces rehabilitacji pacjentów.
Kiedy należy zgłosić się do poradni kardiologicznej?
Kardiolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem:
- choroby wieńcowej
- nadciśnienia tętniczego
- niewydolności serca
- miażdżycy aorty i tętnic obwodowych
- zaburzeń rytmu serca
- chorób zapalnych i metabolicznych mięśnia serca
- wad wrodzonych i nabytych serca
Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.
Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.
Z jakimi objawami należy zgłosić się do kardiologa?
Wizyta u specjalisty może być konieczna, jeśli zaobserwowaliście Państwo u siebie takie objawy jak:
- ucisk, kłucie lub pieczenie w okolicy serca,
- bóle w klatce piersiowej związane z wysiłkiem fizycznym,
- zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego,
- duszność lub obrzęki obwodowe,
- zasłabnięcia bądź utrata przytomności,
- arytmia i kołatania serca
Zdarza się, że konsultację u kardiologa zaleca lekarz rodzinny po stwierdzeniu obecności szmerów w sercu lub w celu kwalifikacji do diagnostyki inwazyjnej albo leczenia operacyjnego. Należy pamiętać, że choroby serca i układu krążenia są dolegliwościami, których bagatelizowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego też w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów, świadczących o tym, że istnieje problem natury kardiologicznej, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który w razie potrzeby zleci niezbędne badania.
W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni?
Na wizytę w poradni kardiologicznej Pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.
Jak przebiega wizyta w poradni?
Wizyta u kardiologa rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu, który dotyczy obecnych problemów Pacjenta, chorób przewlekłych i rodzinnych, przyjmowanych leków, nałogów i nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z którymi boryka się Pacjent. Następnie lekarz wykona podstawowe badania diagnostyczne: zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową, poszuka tętna na dużych naczyniach obwodowych. Przy pierwszym kontakcie z Pacjentem lekarz będzie zapewne chciał obejrzeć wynik badania EKG, można je przynieść ze sobą na wizytę, jeśli nie jest starsze niż 2 tygodnie lub wykonać na miejscu w przychodni. Po rozpoznaniu problemu lekarz wyda zalecenia co do dalszego postępowania: zaordynuje leki lub skieruje Pacjenta na dodatkowe badania lub zabieg kardiologiczny
Badania wykonywane w poradni:
Dietetyk może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. endokrynologa lub gastrologa.
- EKG spoczynkowe i wysiłkowe,
- Holter EKG
- Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm)
- RTG klatki piersiowej,
- Badania dopplerowskie naczyń,
- echo serca
- rezonans magnetyczny MRI
- tomografia komputerowa serca lub naczyń
- koronarografia
i wiele innych. Nasza poradnia kardiologiczna dysponuje nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu można wykonać precyzyjne i rzetelne badania, na podstawie których lekarz określi sposób dalszego postępowania.
Dowiedz się więcej:
Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)
W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…
Niewydolność serca
Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…
Holter EKG Warszawa
Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…