- 11 lutego 2020
- Comment: 0
- Ortopedia
Poradnia ortopedyczna dla dzieci udziela specjalistycznych konsultacji medycznych w zakresie wad postawy, urazów kości i stawów, wad wrodzonych oraz dysplazji stawów biodrowych u dzieci i młodzieży – od noworodków do osób poniżej 16 roku życia. Z ortopedą dziecięcym powinni Państwo skonsultować wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządu ruchu, które zachodzą podczas rozwoju dziecka.
W artykule dowiesz się:
Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Poradnia ortopedyczna dla dzieci otacza opieką najmłodszych pacjentów po urazach oraz z wadami w obrębie narządu ruchu, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Dobry lekarz z naszej warszawskiej poradni zajmuje się również profilaktyką wad postawy u najmłodszych. Do głównych zadań tego lekarza specjalisty należy:
- wykonywanie badań i testów czynnościowych ukierunkowanych na określenie dysfunkcji w obrębie aparatu ruchu,
- wykrywanie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt,
- wykrywanie wad nabytych, wad postawy u dzieci,
- udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazu lub kontuzji,
- prowadzenie badań profilaktycznych i przesiewowych,
- edukacja rodziców oraz dzieci w zakresie profilaktyki i leczenia urazów, wad wrodzonych czy wad postawy,
- planowanie rehabilitacji, w tym działań mających na celu przywrócenie pełnej sprawności narządu ruchu lub spowolnienie rozwoju choroby.
Z jakimi objawami należy zgłosić się do dobrego ortopedy dziecięcego?
Do naszej warszawskiej placówki medycznej najczęściej zgłaszają się Pacjenci z urazami, którym towarzyszy ból bądź obrzęk. Konsultacja z lekarzem specjalistą konieczna jest również w przypadku wystąpienia krwiaka, patologicznej ruchomości kończyn, dysfunkcji w stawach, zniekształcenia stawów, bólów startowych i rozruchowych, a także asymetrii kończyn bądź poszczególnych ich elementów.
Z porady lekarskiej warto skorzystać w celu przeprowadzenia kontroli prawidłowego rozwoju aparatu ruchu u swojej pociechy, w przypadku noworodków i niemowląt – pozwala to na dokonanie oceny budowy stawów biodrowych. Ortopeda dziecięcy powinien zbadać pacjenta już w wieku niemowlęcym – nie później niż w 12 tygodniu życia, a najlepiej około 6-10 tygodnia życia. Lekarz sprawdzi, czy stawy biodrowe malucha rozwijają się prawidłowo i czy maluch w przyszłości nie będzie miał problemów ze stawianiem pierwszych kroków.
Należy także zgłosić się do poradni, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka, np. gdy wykazuje ono opóźnienie w rozwoju w stosunku do rówieśników lub kiedy podejrzewają Państwo wystąpienie wad wrodzonych, lub nabytych w obrębie narządu ruchu takich jak płaskostopie, koślawe kolana, szpotawe kolana, skolioza (skrzywienie kręgosłupa), itp.
Na konsultację z dobrym specjalistą w naszej poradni warto również wybrać się w przypadku wystąpienia powikłań po przeprowadzonym zabiegu ortopedycznym.
Jak przygotować się do wizyty w poradni ortopedycznej?
Dla starszych dzieci wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Warto wobec tego wcześniej przygotować swoją pociechę. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku przed wizytą, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.
Wybierając się do dobrego specjalisty ze swoim maluchem, warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie małego pacjenta do badania.
Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia małego pacjenta oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.
Dobry ortopeda dziecięcy – jak przebiega wizyta u tego specjalisty?
Dobry ortopeda dziecięcy rozpoczyna konsultację od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości małego pacjenta. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ujawnienie przyczyny problemów. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie rodziców pojawia się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. USG, RTG, NMR.
Dowiedz się więcej:
Chirurgia kręgosłupa
Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…
Czym jest osteoporoza i jak ją leczyć?
Osteoporoza to przewlekła choroba, w której przebiegu obserwujemy postępujący ubytek masy kostnej. Choć dotyka najczęściej osoby starsze, może…
Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie
Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…